Analiza LCA- cykl życia budynków

Life Cycle Analysis czyli popularna analiza LCA to nic innego jak działanie, którego głównym celem i zamysłem jest po prostu ocena oddziaływania danego produktu na środowisko, a w szczególności na zasoby naturalne i środowisko przyrodnicze.

Tak więc podczas przeprowadzania analizy LCA badane są dosłownie wszystkie etapy, które mają związek z produkcją, konsumpcją, a także zagospodarowaniem odpadów. Warto więc wiedzieć, jak analiza LCA odnosi się do współczesnego budownictwa.

Fazy życia budynków i analiza LCA

Analiza LCA w odniesieniu do budownictwa pozwala na niezwykle kompleksową i miarodajną ocenę jego bilansu ekologicznego. Tak więc, by można było ją w pełni sporządzić, konieczne jest zrozumienie i uwzględnienie faz istnienia budynku, które kolejno po sobie następują.

Warto w tym momencie podkreślić, że pełen cykl życia budynków, w naszych- europejskich, warunkach wynosi około 100 lat. Wobec tego poprawnie przeprowadzona analiza LCA musi uwzględnić wszystko, co może się wydarzyć przez ten okres czasu.

Tak więc bierze się pod uwagę kolejne fazy życia począwszy nawet od produkcji materiałów budowlanych, aż po kres życia budynku, którym jest jego likwidacja. Warto zauważyć, że niektóre procesy mogą trwać jedynie kilka godzin, podczas gdy inne będą ciągnąć się latami.

Jakie są fazy życia budynku?

W analizie LCA https://jw-a.pl/lca/ uwzględnia się kolejne fazy cyklu życia budynku. Zalicza się do nich:

  • fazę wytworzenia materiału- czyli faza, w której to można odnotować największe oddziaływanie na środowisko.
  • fazę budowy- kiedy to środowisko naturalne zostaje obciążone robotami ziemnymi, a także poborem i wykorzystaniem energii z różnych źródeł.
  • faza użytkowania budynku- czyli faza, która w analizie LCA trwa zdecydowanie najdłużej, a oddziaływanie na środowisko jest równomiernie rozłożone.
  • faza likwidacji budynku- to ostatni etap życia budynku, gdzie oddziaływanie na środowisko zależy od techniki jego rozbiórki.