Podstawy zarządzania ryzykiem

Zarządzanie ryzykiem jest to zespół działań, które pozwalają na kontrolowanie ryzyka, które związane jest z prowadzeniem różnego rodzaju działalności. Dzięki temu skutki, jakie towarzyszyć mogą wystąpieniu pewnych zdarzeń, mogą być w ogromnej mierze zminimalizowane. Zmniejszenie ryzyka wiąże się najczęściej ze zmniejszeniem kosztów prowadzenia działalności, a także uzyskaniem większej stabilności. Współcześnie zarządzanie ryzykiem to niezwykle ważna część zarządzania przedsiębiorstwami, która związana jest z rozbudowanymi i zakrojonym na szeroką skalę działaniami – www.pwc.pl/pl/uslugi/zarzadzanie-ryzykiem.html.

Zarządzanie ryzykiem – różne rodzaje ryzyka

Przede wszystkim ryzyka dzielimy na ryzyka specyficzne i systemowe. Ryzyka specyficzne to takie, które związane są ściśle z rodzajem prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności i wynikają z jego natury. Ryzyka systemowe to z kolei wszystkie te rodzaje ryzyka, które w bardzo dużej mierze dotyczą wszystkich przedsiębiorstw. Innym rodzajem podziału jest rozróżnienie na ryzyka czyste i spekulacyjne. W pierwszym przypadku zdarzenie może jedynie przynieść negatywny skutek. Z kolei w przypadku drugim może ono również okazać się korzystne. Bardzo ważnym aspektem jest tu również wpływ na finanse przedsiębiorstwa. Niektóre rodzaje zdarzeń mogą spowodować zmniejszenie przychodów, a inne przynieść trudne do przewidzenia konsekwencje pozamaterialne.

Proces zarządzania ryzykiem i jego strategie

Proces zarządzania ryzykiem polega na ustaleniu jego celów, zidentyfikowaniu ryzyka, a także zidentyfikowaniu poszczególnych ryzyk. Zarządzanie ryzykiem to również ocena prawdopodobieństwa i skutków wystąpienia ryzyka, wybór odpowiedniej metody postępowania, a także – finalnie – monitorowanie procesu zarządzania. Strategie, czyli metody postępowania z ryzykiem koncentrują się albo na zapobieżeniu wystąpienia danego wydarzenia, albo na zmniejszaniu jego potencjalnych skutków. W tym drugim przypadku najważniejszymi metodami są: łagodzenie skutków przez zastosowanie odpowiednich środków ochronnych, a także przeniesienie konsekwencji na inny podmiot – na przykład ubezpieczyciela.