Druki akcydensowe – czy ktoś je jeszcze stosuje?

W dobie komputerów, Internetu i coraz większej ilości spraw załatwianych online mogłoby się wydawać, że druki akcydensowe nie są już praktycznie stosowane. Jeszcze kilka lat temu korzystała z nich przecież niemal każda firma: faktury, WZ-tki, PZ-tki. Jak to wygląda dzisiaj?

Druki akcydensowe- co to takiego?

Pod pojęciem druków akcydensowych wiele osób kojarzy gotowe bloczki z rachunkami, fakturami czy dokumentami magazynowymi. Prawda jest jednak taka, że to pojęcie jest o wiele szersze, a druki akcydensowe nadal na co dzień spotykamy na każdym kroku.

W poligrafii pod pojęciem druku akcydensowego kryją się nie tylko różnego rodzaju formularze. Tak naprawdę akcydensem określamy każdy druk, który nie jest gazetą, czasopismem, książką lub zadrukowanym opakowaniem. Co za tym idzie spektrum druków akcydensowych jest bardzo szerokie, od ulotek, wizytówek, przez wspomniane wyżej formularze, aż po mapy czy nuty.

Rodzaje druków akcydensowych

Druki akcydensowe można podzielić na kilka podstawowych rodzajów: opakowaniowe, wydawnicze, przemysłowe, informacyjne i manipulacyjne. Na co dzień najczęściej spotykamy te dwie ostatnie grupy. Druki informacyjne to wszelkie prospekty, cenniki, ulotki ale też np. wizytówki.
Druki manipulacyjne kojarzą się przede wszystkim z urzędami, ale przydają się też w firmie. Zalicza się do nich wszelkiego rodzaju formularze, kwestionariusze, zaświadczenia, ale taż faktury, blankiety, a nawet umowy. Ciekawą grupą akcydensów są druki wydawnicze, w skład której wchodzą mapy i nuty.