Czym charakteryzują się datowniki?

datownik automatyczny

Każdy przedmiot ma swoje cechy charakterystyczne, które wyróżniają go spośród innych przedmiotów. Takie cechy mają też datowniki – https://biurwa.pl/artykuly-biurowe-pieczatki-i-akcesoria-datowniki-o_c_531_1.html. Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze własnej pieczątki?

Wielkość

Najbardziej powszechne są małe, kieszonkowe datowniki. Można wrzucić je do torebki czy torby od komputera i wziąć ze sobą wszędzie. W urzędach można jednak często spotkać spore datowniki, które nadają się do bardzo intensywnego użytkowania. Mają one nie tylko większą obudowę, ale też cięższą. Niejednokrotnie jest ona wykonana z metalu, co sprawia, że całość jest wyjątkowo trwała i mocna.

Łatwość obsługi

Każdy datownik trzeba też właściwie obsługiwać, czyli zmieniać jego datę. Sposób wykonania tej czynności jest uzależniony od modelu. Warto, więc wybierać takie datowniki, w których zmiana poszczególnych cyferek nie jest trudna i nie wymaga dodatkowych, specjalnych urządzeń, np. małego kluczyka czy drucika do przekręcania cyfr.

Wydajność

Datowniki mogą charakteryzować się też różną wydajnością. Te mniej wydajne mają mniejszą gąbkę na tusz, a co za tym idzie częściej trzeba go uzupełniać. Nie zawsze stanowi to wadę czy przeszkodę w użytkowaniu datownika. Jednak po zdecydowaniu się na pieczątkę, którą trzeba często napełniać trzeba się liczyć z tym, że czynność ta będzie musiała być regularnie powtarzana. W takim wypadku trzeba upewnić się, że napełnianie pieczątki nie jest trudne i nie zajmuje zbyt dużo czasu.